İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ANASAYFA
  3. Apple Sen kimsin Ya ?

Apple Sen kimsin Ya ?

Apple Sen kimsin Ya ?

Merhaba sevgili okur, ben Barışcan.Bugün Girişim Sohbetlerin’de konu alacağımız girişim, dünya devi Apple.

Öncelikle sohbetiminizin ilk bölümünde markamızın logo tasarımında izlenen yol ve tarihçeyi siz değerli dostlarımla paylaşmak isterim.

Bir parça ısırılmış simgesiyle dünyaları kendine hayran eden Apple 1976’da Kaliforniaya’da  Cupertino şehrinde bir garajda doğdu.Öncelikle her şeyin başlangıçı olan logo tasarımının tarihçesinden ve geçmişinden bahsedecek olursak Steve Jobs ateri şirketinde video oyunları tasarlıyordu.Setpen Wosniak ise Hewlett Packard’da mühendisti. Bu maceraya bilgi işlem sektöründeki arkadaşlarına fikirlerinin saçma olmadığını ispat etmek için atılıyorlar Kuruluş efsanelerinden biri de şu: Steve Jobs formda kalmak için sadece her öğün bir elma yiyor. Isırılmış bir elma, Adem ile Havva’ya bilginin kapılarını açtıysa eğer , bizlere de hürriyet’in kapılarını açabilir mi acaba? Bir ısırık alınmış elma, iyi geliyor insana. İşte logo, gökkuşağının 7 renginde ısırılmış bir elma, olarak tasarlanıyor.Evet ‘’Ne adamsın be Steve’’ dediğini duyar gibiyim sevgili dostum.

Apple’ın hızlıca kuruluş adımlarını tarihsel açıdan izleyecek olursak;

Apple Compiter şirketi 1977 yılında kuruluyor. İlk gerçek kişisel bilgisayar(PC) Apple II, 1977 yılında piyasaya çıkıyor.1984 yılında, Apple,  Macintosh’u başlattı. Onun ilk televizyon reklamı “1984” de yayınlandı. Macintosh başlangıçta iyi sattı ama takip eden satışlar güçlü değildi.

1985 yılında yönetim krulu ile yaşadığı anlaşmazlıklar nedeni ile kendi kurduğu şirketinden istifa etti. Ve aynı yıl NEXT firmasını kurdu.

 

1986-1993: Yükselme ve düşme:  Macintosh Portable Apple, 1989 yılında tanıtıldı. PowerBook 1991 yılında. Macintosh Portable bir masaüstü Macintosh kadar güçlü olacak şekilde tasarlanmıştı. 12 saatlik pil ömrü 7.5 kg (17 lb) Ağırlığı vardı.

1994-1997: Keşif ve girişimler: 1996 yılında Steve Jobs,tekrar apple’a döndü. Apple Next firmasını satın aldı.

1998-2005: karlılık dönemi,19 Mayıs 2001 tarihinde, ilk Apple Perakende Satış Mağazalarını resmen açtı.

Bu şirket ve marka, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere kendi ürünlerini tüketen bir müşteri kitlesi oluşturmuştur. Böyle bir kitlenin yaratılmasında şirketin tasarım odaklı olması ve 1980’li yıllarda reklam kampanyalarında kullandığı “Think Different” [Farklı Düşün] sloganın etkisi büyüktür. Apple zamanında fotoğraf makinası ve yazıcı gibi ürünleri de piyasaya sürmüştür. Günümüzde ise tüketici elektroniği, kişisel bilgisayarlar ve bilgisayar yazılımları üretmektedir.

Şimdi biraz sıkıldığınızı, Barış yeter tarihçe tarihçe nereye kadar dediğinizi duyar gibiyim.O zaman şimdi bombayı patlatma zamanı.Apple tarihinde yer alan ilginç bilgiler kısmına geçebiliriz.

Apple cep telefonu ütericisi olarak Dünyanın en büyük 2. Şirketidir.Dünya genelinde ise 115.000 Apple çalışanı bulunmaktadır.Ve sıradaki bilgimiz bu sektörden para kazanmayı merakla bekleyen arkadaşlarımıza gelsin.Apple’ın ana kampüsünde çalışmakta olan bir kişinin yıllık ortalama kazancı 125.000 dolar.Dostlar ayrıca Apple üretmiş olduğunu İpad’lerin retina ekranlarını Samsung adlı ezeli rakibine üretmiştir.Ve yine bir dudak uçuklatan bilgi geliyor.Apple firması dakikada tamı tamına 300.000 dolar gelir elde etmektedir.Apple’ın nakit para akışı ABD hazinesinden daha fazla olmaktadır bu durumda yine Apple’ın nasıl bir dünya devi olduğunu kanıtlar vaziyettedir.Son ilginç bilgimiz ise Kimyacıları güldüren sözelcileri ise ağlatan bir bilgi dostlar.Apple İphone’un içinde periyodik tablodaki 75 elementi bulundurmaktadır.

Girişim Sohbetleri bölümümüzün bu haftaki konuğu Apple’dı.Bir sonraki bölümde okumak istediğiniz girişimi yorum olarak bırakabilirsiniz ve daha fazla kişiye ulaştırmak için yazımızı arkadaşlarınıza önerebilirsiniz.Bir sonraki Girişim Sohbetinde görüşmek dileğiyle.

 

Bir önceki yazımız olan LGS SONUÇLARI AÇIKLANDI ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:5    Ortalama:4.2/5]

Yorum Yap

Yorum Yap