1. Ana Sayfa
  2. ANASAYFA
  3. Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Paragraf Soruları Nasıl Çözülür?

Genellikle öğrencilerin korkulu rüyası olan paragraf sorularını nasıl en kısa yoldan çözebileceğinizi göstermeye çalışacağım. ÖSYM’nin en çok sevdiği soru tipi olan paragraf sorularını çözme yöntemi ise oldukça basit. Paragraf soruları okuduğunuzu anlamaya yönelik olarak sorulardır. Ancak öğrencilerin uzun sorular karşısındaki tutumu, “Ben bunu okuyup anlayana kadar çok zaman kaybederim.” veya “Bu kadar uzun bir soruyu çözmem imkânsız.” gibi ön yargılar yüzünden en fazla boş bırakılan veya yanlış yapılan sorular olmaktadır.

 

Hâlbuki paragraf sorularının  çoğunun cevabı, kendi içerisindedir. Öncelikle gelin önyargılarımızı bir tarafa bırakalım. Bu soruları hazırlayanların sizin dikkatinizi dağıtmak için değişik kelimeler kullandığını, aslında anlatılmak istenenin ne olduğunu görmek için dikkatinizi üst düzeyde kullanmanızın cevabı çok kısa bir süre içerisinde bulmanızı sağlayacağını fark ettiğinizde “Keşke Türkçe / edebiyat bölümü sorularının tamamı pargraflardan oluşsaydı.” diyeceksiniz, bana güvenin!

 

Paragraf sorularını çözmeyi bilmeyen yada yanlış yöntemle çözenlerde vardır. Bir paragraf sorusuna nasıl yaklaşmamız gerektiğini başlıklar hâlinde göstermeye çalışacağım:

 

1.Önce Soru Kökünü Okuyun

Bu kısım çok önemlidir ve paragraftan önce okunmalıdır. Soru kökünü okumak, bu paragrafta neye dikkat edeceğimizi, soruyu hazırlayanların bizden ne istediğini anlamamızı sağlayacaktır. Olumsuz soru kökleri sizi aldatmasın..!

Soru kökündeki bazı ifadeler, sizi şaşırtmak veya soruyu zorlaştırmak için daha önce duymadığınız çeldirici kelimelerden oluşabilir.  Bunun için çözdüğünüz soruların kökündeki bu kelimelerin anlamlarını doğru bir şekilde öğrenmeniz sınavda size kolaylık sağlar.

 

2.Seçeneklere Göz Atın

Soru kökünü okuduktan sonra şıklara göz atıyoruz. Bazen bir paragrafı okuduğunuzda hiçbir şey anlamayabilirsiniz ama şıklardan yola çıkarak cevabı bulabilirsiniz. Şıklardan iki tanesi aynı fikri savunuyorsa bu ikisi de doğru cevap olamaz. İki şık birbirine zıt ise bunlardan birinin doğru cevap olma ihtimali yüksektir.

 

3.Paragraf Metnini Okuyun

Soruları kendinize göre değil, soruda sizden istenilen şekilde yorumlayın. Paragraftaki düşünceye sahip olmayabilirsiniz ancak sizden istenen o paragrafta ne anlatıldığıdır.  Bazı soruların cevabını bulmak için, metnin tamamını dikkatlice okumamız gerekir.

 

4.Doğru Seçeneği Bulmaya çalışın

Soruyu hazırlayan kişilerin sizi şaşırtmak için çeldirici şıklar eklediklerini, soruda sizden istenilen şeyi ne olduğunu ve paragraf metninde hangilerini bulup ve çıkarabileceğimizi güzelce değerlendirdikten sonra, seçeneklerden en uygun olanı işaretleyin.

 

5.Sürenizi Doğru Bir Şekilde Kullanın

Paragraf sorularını herkes çözebilir ama önemli olan sizden istenen sürede çözmenizdir. Bu yüzden pratik kazanıp hızlıca çözmek çok önemlidir.

 

6.Soruya Önyargıyla Yaklaşmayın

Uzun sorulardan korkmayın! Sorunun uzunluğu ile zorluğu çoğu zaman ters orantılıdır. Bir soru sayfanın tamamını kaplıyorsa o soru muhtemelen diğerlerine göre çok daha kolaydır.

Örneğin uzun bir soru moralinizi ilk başta bozabilir. Düşüncenin akışını bozan cümleyi bulma soruları da vaktinizi alacaktır. Ancak başlangıçta anlattığım maddeleri güzelce uygularsanız paragraf soruları nasıl çözülür sorusunun cevabını bulmuş olacaksınız.

 

Arkadaşlar…!

Elinizden geleni yapmışsanız, derslerinizi düzenli çalışmışsanız elbet karşılığını alacaksınız.

Şimdinden hepinize Başarılar…

Bir önceki yazımız olan YKS SINAV SORULARI PDF İNDİR ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:8    Ortalama:3.5/5]

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Avatar

    paragraf soruları için gerekli açıklma yapmışsınız teşekkür ederim

  2. Avatar

    Paragraf soruları için kitap okumak çok önemli.