1. Ana Sayfa
  2. Rehberlik
  3. Sınav Dönemi Aile Baskısı ?

Sınav Dönemi Aile Baskısı ?

Sınav Dönemi Aile Baskısı ?

Hayatımızda hedeflerimizi gerçekleştirmek, istediğimiz üniversiteye girebilmek ve istediğimiz bölümleri okumak için hepimizin bildiği üzere, ülkemiz şartlarında öncelikle bir sınava girmemiz gerekiyor. Sınav dediğimiz zaman da, bir çoğumuzun aklında kötü düşünceler belirir, çok da haksız sayılmayız aslında sınav demek sorumluluk demek, çok çalışmak demek, baskı demek. Baskı konusunu açmamız gerekirse sınav döneminde çok karşılaştığımız, çoğumuzun problemi olan sorunlardan birisi de aile baskısı…
Biz aile bağları çok kuvvetli olan bir milletiz, bir evde bir çocuk sınava girdiği vakit, tüm aile sınava girmiş gibi oluyor genelde. Eve misafir çağrılmamasından tutun televizyon bile izlemeyen aileler var. Hiçbir şey yapmasalar bile dershaneye göndermeleri, telkinlerde bulunmaları, bizim için ufak bile olsa fedakarlık yapmaları ister istemez ailemize karşı sorumluluk duymamıza sebep oluyor. Bütün bu sorumluluklar haricinde bir de öğrenciyi sürekli telkin eden, bazen demoralize eden, tabiri caizse gırtlağına yapışan aileler var. Peki ne yapılmalı?

Öncelikle arkadaşlar. Belki çok baskıcı, belki az; belki sorun sadece sizin sorumlu hissetmeniz, belki de ailenizin bunu size hissettirmesi her ne olursa olsun siz bir ailesiniz. Bunu unutmayın. Sınav dönemi geçecek, ama aile bağlarınız hep baki kalacak. Ve şu dünyada ailenizden fazla iyiliğinizi isteyen hiç kimse yok. Hatalı davranabilirler, üstünüze gelebilirler, bazen şaşkın ve fütursuzca davranabilirler ama bunların hepsi sizin iyiliğiniz adına. Sonuçta ailelerimizin bizden ne çıkarı olabilir? Ben üniversite kazandım diye ailemin kültür seviyesi artmıyor ki. Ben güzel bölüm okuyorum diye aileme ödül vermiyorlar. Bu kadar çabaları neden o zaman?

Çok basit, bizim güzel günler görmemizi istedikleri için. Yarın öbür gün arkalarında güzel bir yaşam bırakmak istiyorlar bizim için.

Biliyorum, bazen o kadar anlayışsız görünüyorlar ki içten içe çok kızıyorsunuz onlara ama geri dönüp baktığınızda onların avuçlarında sımsıkı tuttukları bizim baskı diye adlandırdığımız şey aslında sevgi. Belli etmeyebilirler “Haydi güzel oğlum, haydi biricik kızım çalış! “gibi güzel sözcükler düşmeye bilir ağızlarından ama kalplerinden geçirdikleri tek temenni mutlu olmanız, iyi bir yaşam sürmeniz. Bu yüzden bu telaşları…

Sınav dönemi en hassas, en empatiden yoksun olduğumuz dönemlerden biri. Ama önümüze çıkan sorunları bir kar topu iken çığa dönüştürmenin hiçbir manası yok. Anlaşamayabilirsiniz bazen sizi çok kötü etkileyebilirler, haklılar demiyorum ama düştüğümüz çukura neden düştük dönüp bir bakmalıyız ki o çukurda çürümeye mahkûm kalmayalım.

Bir de şu yandan bakalım istiyorum. Ya hiç umurlarında olmasaydı? Dershanenizle, netlerinizle ilgilenmeyip tüm dertleri sizi hayata bir an önce sokup eve bir katkı sağlamanızı isteselerdi? Ya da kendi kaderinize bıraksalardı? Emin olun bu daha acı verici bir olay olurdu, en azından baskı diye adlandırılsa da size bir destekleri var.
Sizin için sizinle beraber bir kariyer planlaması yapmak zorundalar çünkü onlar sizi korumak istiyor. Yaptıklarında da o kariyer planı tıkırında gitsin, üzülmeyin sonradan diye biraz fazla üstünüze düşebilirler. Biraz daha anlayışlı olmaya çalışalım. Biraz fazla boğulduğumuzu hissettiğimiz zaman ise yapmamız gereken şey bu konuyu güzelce konuşarak ailemizle halletmek, bunun için öğretmenlerinizden de yardım alabilirsiniz ayrıca kendinizden ve çalışmanızdan eminseniz ailenizin fazla telkinlerinin etkilerini azaltıp, onların bunu korktuklarından yaptıklarını, iyiliğinizi istediklerini baz alarak onları rahatlatacak şeyler söyleyebilir ve çalışmanıza devam edebilirsiniz. Sınav dönemi çok zor bir dönem, farkındayım, fiziksel, psikolojik, sosyolojik bir sürü savaş veriyorsunuz hiç kolay değil ama geçmeyecek hiçbir şey yok, her dert aşılabilir ve sıkıntıların tekrarlandıkça etkisi azalır bunu unutmayın. Önünüze engeller çıkabilir bu engel en yakınınız, aileniz de olabilir ama önünüze çıkan engelleri sırtlamak ya da kenara çekmek tamamen sizin elinizde. Çok güzel sınavlar, güzel günler geçirmeniz dileklerimle. Başarılar…

Bir önceki yazımız olan YKS'de Puan Mı Önemli Sıralama Mı ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:6    Ortalama:4.8/5]

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Beyza Kocaaslan

İmkansızlığın tomurcuklandığı yerden umutla yükselen, hayal avcısı adaletli ve deli danışman. Haydi biraz rahatlayalım, düş peşime!

Yorum Yap