1. Ana Sayfa
  2. Rehberlik
  3. Sınav Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Sınav Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Sınav Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Çalışmalarınızın karşılığını alacağınız güne geldiniz. Bir yıl boyunca çalıştınız ve elinizden gelen her şeyi yaptığınıza inanıyorum. Önemli olan sınav esnasında telaş yapmadan motivasyonunuz yüksek bir şekilde sınava girmek.

Sınava gireceğiniz bahçede beklerden heyecanınızdan dolayı bir şey bilmiyormuş gibi hissedebilirsiniz. Genellikle her öğrenci sınav başlamadan aynı duygular içine girer fakat soruları gördükten sonra aklınıza gelir ve unutmadığınızı fark edersiniz.

Kitapçıklar dağıtılmadan önce silginizin ve peçetenizin poşetini çıkarmanızı öneririm. “Sınav başlamıştır.” cümlesi ile sadece sınava odaklanmalısınız. Kalem konusunda sıkıntı yaşayacak arkadaşlar kalemlerin arkalarını da kalemtıraş ile açabilirsiniz.

Sınav esnasında dışarıdan çok fazla ses gelebilir. Araba sesi veya velilerin konuşması sizin sınavınıza engel olmamalı , etrafınızın ne yaptığı ile ilgilenmeyip sınava konsantre olmalısınız.

Sınava başlarken ,  denemelerde çözdüğünüz sıra ile çözerseniz bildiğiniz yöntem ile çözdüğünüz için zorlanmazsınız.

Sınav esnasındaki en önemli konulardan biri olan zaman sıkıntısına gelelim. Sınavdan çıktıktan sonra zamanını yetiştiremeyen çok öğrenci oluyor. Size tavsiyem çözemediğiniz bir soru olduğundan o soru üstünde zaman kaybetmeyin. O soruyu işaretleyip diğer soruya geçebilirsiniz ve vaktiniz kalırsa en son o soruya daha sakin bir şekilde bakma şansınız olur. Zaman kazanmak için optik forma cevaplarınızı her dersten sonra veya her sayfadan sonunda kodlarsanız. Hem vakit kaybetmemiş olursunuz hem de kaydırma yapma olanağınızı azaltmış olursunuz. Zaman sizi tedirgin edebilir ama her an saate bakarsanız bu sınava odaklanmanızı zorlaştırabilir. Bu yüzden sık sık saate bakmamanızı öneririm.

Sınavda üst üste çözemediğiniz sorular olabilir. Size göre çok zor sorular arka arkaya sıralanmış olabilir. Kesinlikle motivasyonunuzu düşürmemeniz gerek. Çünkü o sayfada zor diye nitelendirip yapamadığınız sorular olabilir fakat bu arka sayfadakileri yapamayacağınız anlamına gelmez. O yüzden sınav anında içinizi ferah tutun ve sınavdan başka bir şey düşünmeyin.

Sınav esnasında yapılan dikkatsizliklerden biri de soru köklerini tam okumamaktan kaynaklanıyor. Altı çizili ifadeleri dikkatle okumalısınız. Biliyorsunuz ki bir soru ile kaç bin kişinin önüne geçebilirsiniz. Bu yüzden şıklarda emin olduğunuz şıkkı işaretleyiniz. Bilmediğiniz soru varsa boş bırakmanız sizin açınızdan daha yaralı olacaktır. Dört yanlışın bir doğruyu götürdüğü sistemde hiçbir soruyu atmamanız sizin açınızdan daha yararlı olacaktır. Bir sorudan bir şey olmaz demeyin. Bir soru ile neler olduğunu biliyoruz .

Sınavda dikkatinizin dağıldığını hissederseniz , birkaç saniye gözlerinizi kapatıp zihninizi dinlendirmeniz size iyi gelecektir. Bu işlemi bölüm dersleri arasında tekrarlayabilirsiniz. Lütfen bunu vakit kaybı olarak görmeyin. Örneğin Türkçe sorularından sonra matematik sorularına hemen geçmek yerine birkaç saniye gözlerinizi dinlendirmeniz sizin diğer derse daha rahat başlamanıza yardımcı olacaktır.

Sınavınız bittiği anda vaktiniz varsa cevaplarınızı kontrol edebilir , yapamadığınız sorulara bakabilirsiniz.

Arkadaşlar unutmayın ki sınav esnasında önünüzde duran kağıt sizin hayatınızı belirlese de sizden değerli değil. Bu yüzden sınavda motivasyonunuzu kaybetmeyin.

Sınavdan çıktıktan sonra yüzünüzün gülümsemesi dileğiyle.

Her şey gönlünüzce olsun.

Başarılar …

Bir önceki yazımız olan Az Çalışıyorum Hissi ? Kesin Çözüm. başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

[Toplam:28    Ortalama:3.4/5]

Yorum Yap

Yorum Yap